boys and girls track and field · North Dallas’ Ruzaan Mare wins shot put at district meet; Bulldogs finish fifth


The team photo from the meet included (front) Bilar Rasool, Sean Trimble, and Michael Johnson; (back, from left) Conner Wester, Jose Luis Valenzuela, Marquez Frost, Sonnie Mathis, Chandler Deveaux and Mohammed Bility.

 

After competing in the District 12-4A meet last week, North Dallas will be sending several athletes to the area round, including girls shot put winner Ruzaan Mare, hurdler Mohammed Bility, long jumper Conner Wester, and triple jumper Marquez Frost.

The North Dallas boys and girls team each finished in fifth place at the District 12-4A tournament last week.

The boys team standings included 1. Carter, 223 points; 2. Lincoln, 108; 3. Wilmer-Hutchins, 87; 4. Roosevelt, 86; and 5. North Dallas, 51.

The girls team standings included 1. Lincoln, 239 points; 2. Carter, 178; 3. Wilmer-Hutchins, 50; 4. Pinkston, 45; and 5. North Dallas, 25.

Here are the North Dallas junior varsity and varsity results from last week:

BOYS 100-METER DASH PRELIMS
11 Michael Johnson North Dallas 12.75

JV BOYS 100-METER DASH FINALS
9 Damien Lopez North Dallas 14.05
10 Matthew Jackson North Dallas 14.23 1

BOYS 200-METER DASH FINALS
5 Chandler Deveaux North Dallas 24.64

BOYS 200-METER DASH PRELIMS
6 Chandler Deveaux North Dallas 24.50
14 Sean Trimble North Dallas 26.99

JV BOYS 200-METER DASH FINALS
7 Matthew Jackson North Dallas 28.05
9 Meleek Sewell North Dallas 37.49

BOYS 400-METER DASH FINALS
6 Conner Wester North Dallas 57.39

BOYS 400-METER DASH PRELIMS
6 Conner Wester North Dallas 58.13
11 Sean Trimble North Dallas 1:01.88

JV BOYS 400-METER DASH FINALS
2 Damien Lopez North Dallas 1:04.90
4 Wesley Waffer North Dallas 1:12.02

BOYS 800-METER RUN FINALS
4 Sonnie Mathis North Dallas 2:18.34

BOYS 1600-METER RUN FINALS
8 Ibn Rasool North Dallas 7:02.05

BOYS 110-METER HURDLES FINALS
2 Mohammed Bility North Dallas 18.27

BOYS 300-METER HURDLES FINALS
5 Mohammed Bility North Dallas 48.06

BOYS 300-METER HURDLES PRELIMS
4 Mohammed Bility North Dallas 44.00

BOYS 4X100 METER RELAY FINALS
5 North Dallas 46.18

BOYS 4X200 METER RELAY FINALS
4 North Dallas 1:37.73

BOYS 4X400 METER RELAY FINALS
5 North Dallas 4:02.84

BOYS LONG JUMP FINALS
2 Conner Wester North Dallas 19-05.25

BOYS TRIPLE JUMP FINALS
3 Marquez Frost North Dallas 36-05.50

BOYS DISCUS FINALS
4 Semaj Washington North Dallas 95-11.00
9 Jonathan Monroy North Dallas 71-00.00
11 Semon Washington North Dallas 63-09.00

BOYS SHOT PUT FINALS
9 Semon Washington North Dallas 30-03.00
11 Jonathan Monroy North Dallas 27-10.00

GIRLS 100-METER DASH PRELIMS
10 Jakolby Fleming North Dallas 13.95

JV GIRLS 100-METER DASH FINALS
8 Daiyanna Timms North Dallas 14.77
9 Faith Comer North Dallas 14.80
14 Vertedria Promise North Dallas 18.04

GIRLS 200-METER DASH FINALS
6 Tiah Haven North Dallas 30.18

GIRLS 200-METER DASH PRELIMS
8 Tiah Haven North Dallas 31.20
10 Azeria Bennett North Dallas 34.07
11 Timaryon Cook North Dallas 35.59

JV GIRLS 200-METER DASH FINALS
8 Daiyanna Timms North Dallas 30.83

GIRLS 400-METER DASH PRELIMS
9 Timaryon Cook North Dallas 1:20.12

JV GIRLS 100-METER HURDLES FINALS
4 Faith Comer North Dallas 22.12

GIRLS 4X100 METER RELAY FINALS
5 North Dallas 56.90

GIRLS DISCUS FINALS
3 Ruzaan Mare North Dallas 90-11.00
4 Jayla Mcintosh North Dallas 82-11.00
11 Aaliyah Bookman North Dallas 47-06.00

GIRLS SHOT PUT FINALS
1 Ruzaan Mare North Dallas 35-07.00
8 Aaliyah Bookman North Dallas 26-08.00
13 Jayla Mcintosh North Dallas 23-04.00

The North Dallas 4 X 200 took fourth place. The runners include Conner Wester, Marquez Frost, Chandler Deveaux and Michael Johnson.

 

Marquez Frost won medals in the triple jump and boys 4 X 200 relay.

 

Mohammed Bility took second in the 110-meter hurdles

 

Conner Wester displays his medals in the 4 by 200 relay and long jump.

 

Sonnie Mathis displays his medal in the 800-meter run.